LSMCH_logo
Letná škola mladých chemikov
Nonogram alebo maľovaná krížovka

Dnešnou úlohou chemického adventného kalendára je maľovaná krížovka a ústrednou postavou vedec, ktorý nie je bežne asociovaný s chémiou, no napriek tomu pretvoril moderný pohľad na atóm a elektrónový obal a stál pri vzniku kvantovej teórie. Čo však mnohí nevedia je, že jeho dizertačná práca na prestížnej univerzite v centre Európy bola z oblasti fyzikálnej chémie, kde prezentoval nový spôsob ako vypočítať Avogadrovu konštantu a veľkosť molekúl.

V ten istý mesiac ako odovzdal svoju prácu, opublikoval člnánok, kde ukázal, že drobné častice viditeľné iba pod mikroskopom by sa mali v roztoku pohybovať chaoticky v dôsledku zřážok častice s molekulami rozpúšťadla - fenomén známy pod pojmom Brownovský pohyb. Začiatky jeho kariéry boli venované boju proti anti-atomistom, ktorí stále nechceli uznať existenciu atómov bez ich priameho dôkazu.
Takýto dôkaz v roku 1905 poskytol vo svojom článku, v ktorom na základe svojej práce pri popise Brownovského pohyby a vychádzajúc z kinetickej teórie plynov, vypočítal strednú hodnotu výchylky častice ako funkciu času (častica o veľkosti 1mm sa vo vode vychýli zo svojej pôvodnej pozície o 6mm za 1min). Táto hodnota sa neskôr experimntálne ukázala byť pravdivá a za jej nameranie bola v roku 1926 udelená Nobelova cena za fyziku Jeanovi Baptiste Perrinovi.

Už viete o koho sa jedná? O jeho daľšom a výrazne známejšom vedeckom pôsobení však nebudeme ďalej písať, inač by sme prezradili riešenie. Nonogram tohto slávneho vedca nájdete

TU!


P.S. Ak sa po vyriešení krížovky chcete dozvedieť ešte trochu viac o chemickom pôsobení tohto vedca, tak časopis Chemistry World od Kráľovskej chemickej spoločnosti o ňom napísal veľmi informatívny článok:chemistryworld.com